Klinika Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny 1. lékařská
fakulta Univerzita Karlova v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

1. lékařská fakulta UK Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

 

Porodnice bez bolesti


Informace pro rodičky ke stažení:

POROD Z POHLEDU ANESTEZIOLOGA – INFORMACE PRO RODIČKY

EPIDURÁLNÍ ANALGEZIE BĚHEM PORODU

ANESTEZIE K CÍSAŘSKÉMU ŘEZU - INFORMACE PRO RODIČKY

INFORMOVANÝ SOUHLAS S ANESTEZIÍ A NÁSLEDNOU POANESTETICKOU PÉČÍ

 

Vážená a milá rodičko,

Aby byl pro Vás porod pouze šťastným okamžikem a pokud možno i příjemným zážitkem, je důležité, aby jste se seznámila s následujícími informacemi.

Při normálním průběhu porodu se rodička často s anesteziologem vůbec nesetká. Výjimkou je, přeje-li si epidurální analgezii ke zmírnění porodních bolestí, nebo pokud se spontánní porod zkomplikuje a je nutno provést císařský řez, manuálně vybavit placentu nebo po porodu zrevidovat porodní cesty, např. při krvácení. V těchto případech je pak přítomnost anesteziologa nezbytná, protože tyto zákroky je nutno provést v anestezii. Buď v anestezii místní = svodné = regionální (je-li na ni čas a podmínky nebo má-li již rodička zavedený epidurální katetr) nebo v anestezii celkové. Typ anestezie se v těchto případech přizpůsobuje stavu rodičky i dítěte. Pokud rodička nemá již zavedený epidurální katetr, tak vzhledem k nedostatku času bývá častěji nutná celková anestezie. Anesteziolog potřebuje od rodičky narychlo vědět následující informace:

  • zda je alergická na nějaký lék, především anestetika a antibiotika
  • kdy naposledy jedla a pila
  • zda se léčí nebo léčila pro nějaké vážnější onemocnění, a jaké léky užívá
  • zda měla někdy nějaké komplikace v souvislosti s anestezií

Protože dopředu se nedá odhadnout, zda v průběhu spontánního porodu či po něm bude nebo nebude nutný operační výkon, doporučuje se dodržovat určitá pravidla, která zvýší bezpečnost případné anestezie a sníží rizika komplikací.

Nejvážnějším problémem při akutně podané anestezii bývá plný žaludek rodičky (hrozí zvracení a vdechnutí žaludečního obsahu do plic). Proto by během porodu neměla rodička nic jíst. Pití je naopak vhodné, doporučuje se neperlivá voda / minerálka, i ochucená, případně slabě oslazený čaj. Pít je potřeba „málo, ale často“, to znamená po malých doušcích vypít přibližně 200 ml v průběhu každé hodiny. V žádném případě nepít sycené („bublinkové“) vody, kyselé džusy, mléko.

Protože v náhlých situacích nebývá vždy dostatek času k podrobnému vysvětlování, natož na zodpovězení všech případných dotazů, je vhodné, aby se rodička s maximem informací seznámila předem, a vyplnila anesteziologický dotazník. A to i v případech, kdy dopředu nejsou žádné komplikace očekávány, či si rodička nepřeje využít možnosti epidurální analgezie. Potřebné informace shrnují tyto dokumenty (viz odkazy nahoře na této stránce):

  • Epidurální analgezie během porodu
  • Anestezie k císařskému řezu - informace pro rodičky
  • Anesteziologický dotazník
  • Informovaný souhlas s anestezií

Jakékoliv další dotazy týkající se anestezie či analgezie v průběhu porodu Vám jistě rád zodpoví náš anesteziolog nebo Váš porodník. Nebojte se nás kontaktovat.

Přejeme Vám, abyste na Gynekologicko-porodnické klinice 1.LF UK a VFN v Praze prožila jeden z nejkrásnějších okamžiků svého života.

Tým anesteziologů KARIM 1. LF UK a VFN v Praze

 

Podrobnější informace o porodu jako takovém najdete na stránkách www.porodnice.cz,  o Gynekologicko-porodnické klinice 1.LF UK a VFN pak na www.apolinar.cz.

 
 
 
 

Poslední novinky

Kalendář akcí 17.11.2019

Byl zveřejněn nový Kalendář akcí! Nahlédnout do něho můžete pod záložkou Pořádáme / ...

28. Hoderův den je za námi 7.11.2019

V pořadí již 28. Hoderův den je za námi. Všem přihlášeným děkujeme za jejich účast, ...

Kurz neinvazivní hemodynamiky 3.7.2019

Kurz proběhne 13. 12. 2019. Tento vzdělávací kurz je zaměřen na lékaře začínající s ...

 
 
 

Optimalizováno pro IE a firefox, © KARIM 2007-2019 | Webhosting Web4ce, s.r.o. | Design: HMSdesign.cz | Provozováno na CMS E4E